Protein Resins
- (3)
- (2)
- (18)
- (1)
- (2)
- (6)
- (8)
- (3)
- (1)
- (8)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (6)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (31)
- (10)
- (4)
- (4)
- (4)
- (3)
- (4)
- (26)
- (16)
- (17)
- (11)
- (4)
- (56)
- (9)
- (3)
- (2)
- (20)
- (30)
- (9)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A Spin Plate for IgG Screening
Affinity purify antibodies (IgG) with densely immobilized Protein A offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein G UltraLink™ Columns, 2 mL
Extremely durable polyacrylamide support with immobilized, recombinant Protein G for various IgG purification methods.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A/G Agarose
Affinity purify antibodies (IgG) with versatile, recombinant Protein A/G agarose offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
| Content And Storage | Upon receipt store product at 4°C. Product is shipped with wet ice pack. |
|---|---|
| Stationary Phase | Protein A/G |
| Format | Bottle |
| Product Type | Agarose |
| Column Type | Agarose Resin, Affinity |
| Purification Target | IgG Antibodies |
| Product Line | Pierce |
Cytiva Antibody Column Package: Modern Protein A (1-step Purification Protocol)
Combines affinity chromatography with desalting for the purification of human antibodies
Cytiva HiTrap™ Protein G HP Prepacked Columns
Use for fast, easy separations of IgG from different species and subclasses. Cytiva Life Sciences™ HiTrap™ Protein G HP Prepacked Columns are prepacked with Protein G Sepharose™.
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Description | HiTrap Protein G HP are prepacked columns for general-purpose preparative purification of monoclonal and polyclonal antibodies from most species including rat. |
| Storage Buffer | 20% Ethanol |
| Product Type | Pre-packed Columns |
| For Use With (Application) | Designed for use with a syringe, peristaltic pump, or chromatography system |
Cytiva HiTrap™ rProtein A FF Columns
Use for preparative purification of monoclonal and polyclonal antibodies from cell culture supernatants, serum and ascites. Cytiva Life Sciences™ HiTrap™ rProtein A FF Columns are prepacked with rProtein A Sepharose™ Fast Flow.
| Content And Storage | 4°C to 30°C, 20% Ethanol |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For syringe, peristaltic pump or a chromatography system |
| Binding Capacity | ≈50 mg Human IgG/mL |
| For Use With (Application) | Chromatography System, Manual |
Cytiva 1 mL HiTrap™ MabSelect™ SuRe 70 Column
Protein A resin with high binding capacity for cost-efficient separation mAbs. Column for antibody affinity chromatography.
| Flow Rate | < 4 mL/min. |
|---|---|
| Product Type | Column |
| For Use With (Application) | Antibody Affinity Chromatography |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein A Chromatography Cartridges
Affinity purify antibodies (IgG) with densely immobilized Protein A offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C to 8°C. Do not freeze. |
|---|---|
| Stationary Phase | Protein A |
| Format | Chromatography Cartridge |
| Product Type | Chromatography Cartridge |
| Column Type | Agarose Resin, Affinity |
| Purification Target | IgG Antibodies |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ NAb™ Protein L Spin Kit, 0.2 mL
Affinity purify antibodies that have kappa light chains using Protein L offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein L Agarose
Affinity purify antibodies that have kappa light chains using Protein L offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
| Content And Storage | Upon receipt store product at 4°C to 8°C. Product is shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Stationary Phase | Protein L |
| Format | Bottle |
| Product Type | Agarose |
| Column Type | Agarose Resin, Affinity |
| Purification Target | Ig Antibodies |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ NAb™ Protein L Spin Column, 5mL
Affinity purify antibodies that have kappa light chains using Protein L offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ NAb™ Protein A Plus Spin Column, 5 mL
Affinity purify antibodies (IgG) with densely immobilized Protein A offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ NAb™ Protein L Spin Kit, 1 mL
Affinity purify antibodies that have kappa light chains using Protein L offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ NAb™ Protein A/G Spin Column, 5 mL
Affinity purify antibodies (IgG) with versatile, recombinant Protein A/G agarose offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.
Thermo Scientific™ NAb™ Protein A/G Spin Kit, 1 mL
Affinity purify antibodies (IgG) with versatile, recombinant Protein A/G agarose offered in bottles, spin columns, filter plates and complete purification kits.